Kaip elgtis, jei esate kviečiamas liudyti teisme?

Kaip elgtis, jei esate kviečiamas liudyti teisme?

„Nebijokite atvykti į teismą liudyti. Teisėjas Jums paaiškins, kaip elgtis teismo posėdžio metu“, „Sakykite tik tiesą. Nemeluokite“, „Jei duodamas parodymus pasijutote prastai, paprašykite teisėjo trumpos pertraukėlės“ – šie ir kiti patarimai, kaip elgtis asmeniui tapusiam liudytoju arba nukentėjusiuoju, sugulė į Nacionalinės teismų administracijos parengtą leidinį „Kaip elgtis, jei esi pakviestas liudyti? Liudytojas ir nukentėjusysis teisme“.

Nuo rudens šalies teismus pasieksiantys informaciniai lankstinukai skirti supažindinti liudytojus ir nukentėjusiuosius su teismo proceso eiga, paaiškinti, kokia forma jiems gali būti įteikiamas šaukimas liudyti teisme, kokios proceso dalyvių teisės ir pareigos, kaip pasiruošti apklausai teisme, kada kompensuojamos patirtos išlaidos ir panašiai.

Anot Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorės patarėjo Tomo Vaitkevičiaus, tikimasi, kad kartu su nevyriausybine organizacija „Lietuvos Caritas“ parengtas leidinys padės liudytojams ir nukentėjusiesiems iš anksto pasiruošti teismo posėdžiui, sumažins nežinomybę, kuri žmonėms kelia įtampą ir stresą, bei užtikrins visavertį šių asmenų dalyvavimą teismo procese.

„Lietuvos Caritas“ Pagalbos smurto aukoms skyriaus vadovė Kristina Mišinienė sako dažnai matanti, jog nuo nusikaltimų nukentėję asmenys ir liudytojai labai išgyvena prieš teismo procesą. Juos vėl apninka jau tarsi pamiršti skausmingi išgyvenimai, grįžta nerimas, baimė, nesaugumas. „Tai gali transformuotis į vengimą vykti į teismo procesą, ieškojimą bet kokių priežasčių, kaip jame nedalyvauti. Todėl būtina nusikaltimų aukas ir liudytojus dar prieš vykstant į teismą supažindinti su pačiu teismo procesu, suprantamai paaiškinant liudytojų vaidmenį jame“, – teigia K. Mišinienė.

Lankstinukai liudytojams ir nukentėjusiesiems – NTA įgyvendinamos Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Efektyvumas, kokybė ir skaidrumas Lietuvos teismuose“ dalis.

Perimant gerąją praktiką iš Norvegijos teismų ir bendradarbiaujant su užsienio šalių ekspertais taip pat bus parengtas metodinis leidinys teismų darbuotojams apie psichologinę pagalbą ir psichologinio saugumo užtikrinimą pažeidžiamoms grupėms teismo proceso metu. Naudojant šiuolaikines informacines technologijas bus sukurta virtuali teismo posėdžių salė, padėsianti geriau pažinti teismo patalpas, suvokti teismo posėdžio eigą. Taip pat bus parengta Lietuvos teismų saugumo principų galimybių studija, remiantis joje pateiktomis rekomendacijomis planuojama įdiegti saugumą teismo pastatuose užtikrinančias technines priemones.

Leave a reply